Hoşgeldiniz.

          Merhaba ben Emrah. Günümüzde teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerliyor. İlerleme o kadar hızlı ki, son kullanıcılar bir şeyin çıktığını duyduğunda çoktan onun en az bir hatta iki sonraki versiyonu  tasarlanıp piyasaya çıkmayı bekliyor oluyor. Bu hıza insanlar ne yazık ki ayak uyduramıyor. Teknoloji ilerledikçe onu takip edemeyen insanları da içine alıyor ve ister istemez teknoloji herkesi kapsıyor. Çağımızda teknolojinin gelişmesinin en büyük amacı kapitalizmin bir gerekliliği olarak para kazanmak ve daha fazla kazanmak. Yani teknolojinin insanların menfaatleri için kullanıldığı dönemleri geçeli çok oldu.

         Teknoloji ilerledikçe insanları daha fazla içine alıyor ve kişisel haklara, özgürlüklere o kadar fazla müdahale ediyor. Tüm bunların arasına birde  “Artificial İntelligence” Yapay Zeka çalışmalarında ki başarılar eklenince; insanların kendilerini sadece işçi veya müşteri gözü ile gören aç gözlü kapitalist patronlara karşı şansı iyice azalmaktadır. İnternet ve Iot (Nesnelerin İnterneti)  kullanımı arttıkça hakkımızda daha fazla veri aç gözlü şirketlerin eline geçmektedir. Şöye ifade edelim insanoğlunun bilinen tarihinde 2005 yılına kadar üretilen toplam veri 130 eksabayte olarak hesaplanmıştır. Bu rakam 2010 yılında 1200eksabyte, 2015 yılında 7900 eksabyte, 2020 yılında ise 40900 eksabyte olmuştur. 1 Eksabyte = 1.073.741.824 Gigabyte . Yani insanoğlu son 5 yılda önceki 10000 yıldan yüzlerce kat fazla veri üretmiştir. Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere en popüler meslek grupları arasında ilk 9 yazılımcılar ve veri bilimi alanlarından oluşmaktadır.

Sizlerin bilerek veya bilmeyerek verdiğiniz verileri, bunların neler olduğunu google, facebook ve instagram’ ın gizlilik politikalarından okuyabilirsiniz ancak basit bir kaçını yazalım ilgi alanlarınız, sevdiğiniz şeyler, hoşlandığınız kadın/erkek tipi, giyim tarzınız, siyasi/ideolojik görüşünüz, aile yapınız ve çocuk sayınız, gittiğiniz yerler, arabanız, sağlık durumunuz vb…  binlerce veriyi toplayarak bunları analiz ediyorlar. B u analizleri ne yazık ki açları doyurmak, evsizlere ev almak veya ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için kullanmıyorlar. Sizleri zenginler için birer tüketim malzemesi haline getiriyorlar.  Ne yazık ki kişisel servet ve güç arttıkça dünya daha kötü, daha acımasız ve daha çileli bir yer haline geliyor.

İşte bu sitede amacım insanları az da olsa bilinçlendirerek bir farkındalık yaratarak teknolojiden kendilerini korumaları için bir şans vermek ve dünyanın daha huzurlu bir yer olması için bir katkıda bulunmaktır.  Sizde sitemizi paylaşarak ve bize katılarak kendinizin ve çocuklarınızın daha özgür ve eşit bir dünyada yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz. İlgi ve destekleriniz için şimdiden teşekkürler.

Emrah SALDIK